Sales Category:Tender
No.1383095 MITSUBISHI FORKLIFT (Diesel)
- Used
Please log in before you bid or offer.
Click here for details
- Suggested Price: 600,000 Yen (USD3,820)
- Total Price: -
- Viewed:37times
- Time left: 12day+05:46:35
| Stock No. | No.1383095 |
|---|---|
| Maker | MITSUBISHI |
| Model | FORKLIFT (Diesel) |
| Body Type | Counter forklift (Double mast) |
| Type | FD25T |
| First Registration | - |
| Manufacture Year | 08/2003 |
| Mileage | 3514hour |
| Serial No. | Need Login |
| Fuel | Diesel |
| Transmission | AT |
| Mast Type | Double |
| ATTACHMENT | SIDE SHIFT |
| Situation of Damage | |
| Engine Condition
|
Does not start |
| Due in Place | AICHI MACHINERY SERVICE CENTER |
|---|---|
| Due in Date | 30/04/2026 |
| Estimated Arrival Date
|
- |
| Length | 400 cm |
| Width | 116 cm |
| Height | 258 cm |
| Unit Weight | 3990 kg |
| Maximum Loading Weight | 2300 kg |
| Maximum Lifting Hight | 4100 mm |
Remarks:
Only power can be supplied using a mobile battery (engine start,driving and loading operations are not possible).
The mast doesn't go all the way down.
Details are based on first inspection.No guarantee for future condition and it may deteriorate.
Battery: Dead battery
Engine: Engine number unclear (rust, scratches, etc.)