No.1388505 MITSUBISHI FUSO FIGHTER
- Damaged
- Reserve price met
- Current Price: 200,000 Yen (USD1,276)
- Total Price: -
- No. of Bidder:0 Viewed:68times
- Time left: 4day+17:53:32
| Stock No. | No.1388505 |
|---|---|
| Maker | MITSUBISHI FUSO |
| Model | FIGHTER |
| Grade | unknown |
| Body Type | Truck |
| First Registration | 08/2013 |
| Type | QKG-FK65FZ |
| Specification No | |
| Classification No. (TDN) | |
| Displacement | 7600 cc |
| Engine Type | 6M60 |
| Fuel | Diesel |
| Chassis No. | Need Login |
| Serial No. | |
| Mileage | 854416km |
| Odometer Replacement | |
| Color
|
Other |
| Steering wheel | RHD |
| Drive System | 2WD |
| Transmission | MT |
| Capacity | 2 |
| Situation of Damage | |
| Main Damage | Suspension,Damaged |
|---|---|
| Area of Damage | Front,Floor |
| Drive Condition | Not Rolling |
| engine room | |
| Engine (time of assessment)
|
Starter motor turns but engine does not start up. |
|---|---|
| Shift Lever | Movable |
| Radiator & Condenser | Broken |
| Transmission Oil Pan | - |
| Oil Pan | NG, OIL-LEAKING |
| FRONT | |||
| Front Bumper | NG | Front Glass | NG |
|---|---|---|---|
| Bonnet | NG | Roof | NG |
| Left Headlight | NG | Right Headlight | NG |
| Left Front Fender | NG | Right Front Fender | NG |
| SIDE | |||
| Left Front Door | NG | Right Front Door | NG |
|---|---|---|---|
| Left Rear Door | NA | Right Rear Door | NA |
| Left A Pillar | NG | Right A Pillar | NG |
| Left B Pillar | - | Right B Pillar | NG |
| Left C Pillar | NG | Right C Pillar | NG |
| REAR | |||
| Left Rear Fender | NG | Right Rear Fender | - |
|---|---|---|---|
| Taillight Left | - | Taillight Right | - |
| Rear Bumper | NG | Rear Glass | - |
| Trunk | NG | ||
| SUSPENSION | |||
| Left Front Suspension | Broken | Right Front Suspenstion | Broken |
|---|---|---|---|
| Left Rear Suspension | - | Right Rear Suspension | - |
| Air-bag | |||
| Passenger Seat | NA | Driver Seat | Available |
|---|---|---|---|
| Seat(Passenger Side) | - | Seat(Driver Side) | - |
| Passenger's Door | - | Driver's Door | - |
| Curtain(Passenger Side) | - | Curtain(Driver Side) | - |
| Knee(Passenger Side) | - | Knee(Driver Side) | - |
| Left Rear Seat Door | - | Right Rear Seat Door | - |
| Head | - | Air bag · bonnet popup | - |
| Equipment
|
|||
| A/C | Available | P/S | Available |
|---|---|---|---|
| P/W | Available | Navigation | NA |
| TV | NA | Leather Seat | NA |
| Sunroof | NA | Maintenance Notebook | NA |
| Owner's Manual | NA | Guarantee Form | NA |
| Due in Place | AUX OKAYAMA AKAIWA YARD (Okayama) |
|---|---|
| Due in Date | - |
| Estimated Arrival Date
|
- |
| De-Registration Certificate | Available |
| Inspection Period | |
| Recycling Fee
|
10,910Yen |
| Length | 944 cm |
| Width | 247 cm |
| Height | 277 cm |
| Maximum Loading Weight | 7600 kg |
| Unit Weight | 6230 kg |
| Gross Unit Weight | 13940 kg |
Remarks:
The navigation system starts up, but the wiring is broken, the current location cannot be displayed, and TV reception is not possible.
This is a shared inventory which is posted on several websites, consigned by an auction company .
Due to inventory shared which is posted on several websites, the bid history might be different from other vehicles.
Pick-up from this yard is not available. Specify delivery address on bidding page.
Vehicles higher than 258 cm or wider than 230cm cannot fit in container. Some few vehicles may not be eligible for shipping. Please refer to sales department in case.
Before you bid, please ask inland delivery, shipping expense and ocean freight to our sales section.
Even if it is standard equipment, anything not shown in the image is not included.
Cabin tilting not possible.
Rust and corrosion on the frame and body