No.1382456 MERCEDES BENZ S-CLASS
- Damaged
- Reserve price met
- Current Price: 800,000 Yen (USD5,173)
- Total Price: -
- No. of Bidder:0 Viewed:16times
- Time left: on sale soon
| Stock No. | No.1382456 |
|---|---|
| Maker | MERCEDES BENZ |
| Model | S-CLASS |
| Grade | unknown |
| Body Type | Sedan |
| First Registration | 06/2018 |
| Type | DAA-222058 |
| Specification No | 18903 |
| Classification No. (TDN) | 4 |
| Displacement | 3000 cc |
| Engine Type | 256 |
| Fuel | hybrid |
| Chassis No. | Need Login |
| Serial No. | |
| Mileage | unknown |
| Odometer Replacement | |
| Color
|
Navy Blue |
| Steering wheel | RHD |
| Drive System | 2WD |
| Transmission | AT |
| Capacity | 5 |
| Situation of Damage | |
| Main Damage | Submerged(fresh water),Suspension,Damaged |
|---|---|
| Area of Damage | Floor |
| Drive Condition | Not Rolling |
| engine room | |
| Engine (time of assessment)
|
Not Start |
|---|---|
| Shift Lever | Immovable |
| Radiator & Condenser | - |
| Transmission Oil Pan | - |
| Oil Pan | - |
| FRONT | |||
| Front Bumper | NG | Front Glass | Stone Chip |
|---|---|---|---|
| Bonnet | Dent | Roof | Dent |
| Left Headlight | NG | Right Headlight | NG |
| Left Front Fender | Dent | Right Front Fender | Scratch |
| SIDE | |||
| Left Front Door | Scratch | Right Front Door | Dent |
|---|---|---|---|
| Left Rear Door | Dent | Right Rear Door | Scratch |
| Left A Pillar | - | Right A Pillar | - |
| Left B Pillar | - | Right B Pillar | - |
| Left C Pillar | - | Right C Pillar | - |
| REAR | |||
| Left Rear Fender | Dent | Right Rear Fender | Scratch |
|---|---|---|---|
| Taillight Left | NG | Taillight Right | NG |
| Rear Bumper | NG | Rear Glass | - |
| Trunk | Dent | ||
| SUSPENSION | |||
| Left Front Suspension | - | Right Front Suspenstion | - |
|---|---|---|---|
| Left Rear Suspension | Broken | Right Rear Suspension | - |
| Air-bag | |||
| Passenger Seat | Available | Driver Seat | Available |
|---|---|---|---|
| Seat(Passenger Side) | - | Seat(Driver Side) | - |
| Passenger's Door | - | Driver's Door | - |
| Curtain(Passenger Side) | - | Curtain(Driver Side) | - |
| Knee(Passenger Side) | - | Knee(Driver Side) | - |
| Left Rear Seat Door | - | Right Rear Seat Door | - |
| Head | - | Air bag · bonnet popup | - |
| Equipment
|
|||
| A/C | Available | P/S | Available |
|---|---|---|---|
| P/W | Available | Navigation | Available |
| TV | Available | Leather Seat | NA |
| Sunroof | Available | Maintenance Notebook | NA |
| Owner's Manual | NA | Guarantee Form | NA |
| Due in Place | SAITAMA SERVICE CENTER(AUX) |
|---|---|
| Due in Date | Goods receipt |
| Estimated Arrival Date
|
- |
| De-Registration Certificate | Available |
| Inspection Period | |
| Recycling Fee
|
25,150Yen |
| Length | 512 cm |
| Width | 190 cm |
| Height | 149 cm |
| Maximum Loading Weight | - |
| Unit Weight | 2000 kg |
| Gross Unit Weight | 2315 kg |
Remarks:
Vehicle registration mileage: 63,200km
Radiator cap is missing.
Rain water infiltration.
Battery is dead
Mechanical key is missing.
Engine oil leaking.
This is a shared inventory which is posted on several websites, consigned by an auction company .
Due to inventory shared which is posted on several websites, the bid history might be different from other vehicles.
Delivery is very delay and crowded.It will take long time,much longer than estimated arrival date.
For vehicles without this comment, we are not sure if the submersion history is shared or not .
Service plug is detached after the assessment is completed to prevent fire. Engine start and check lamp lighting are not covered by the warranty.
Odometer tampering
Differential gear defects/damage
Consigned sale. Documents will be sent around 1 week later after payment is confirmed.