No.1384199 HINO RANGER (DUMP TRUCK)
- Damaged
- Current Price: 64,000 Yen (USD413)
- Total Price: -
- No. of Bidder:3 Viewed:27times
- Time left: 10day+05:03:58
| Stock No. | No.1384199 |
|---|---|
| Maker | HINO |
| Model | RANGER (DUMP TRUCK) |
| Grade | - |
| Body Type | Dump truck |
| First Registration | 11/2013 |
| Type | TKG-FC9JCAP |
| Specification No | |
| Classification No. (TDN) | |
| Displacement | 5120 cc |
| Engine Type | J05E |
| Fuel | Diesel |
| Chassis No. | Need Login |
| Serial No. | |
| Mileage | 85785km |
| Odometer Replacement | |
| Color
|
White |
| Steering wheel | RHD |
| Drive System | 2WD |
| Transmission | MT |
| Capacity | 3 |
| Situation of Damage | |
| Main Damage | Engine Blown,Long Time Abandoned Vehicle |
|---|---|
| Area of Damage | |
| Drive Condition | Rolling |
| engine room | |
| Engine (time of assessment)
|
Not Start |
|---|---|
| Shift Lever | Movable |
| Radiator & Condenser | Bent |
| Transmission Oil Pan | - |
| Oil Pan | - |
| FRONT | |||
| Front Bumper | Dent | Front Glass | Stone Chip |
|---|---|---|---|
| Bonnet | Scratch | Roof | Dent |
| Left Headlight | Scratch | Right Headlight | Scratch |
| Left Front Fender | Scratch | Right Front Fender | Scratch |
| SIDE | |||
| Left Front Door | Dent | Right Front Door | Dent |
|---|---|---|---|
| Left Rear Door | NA | Right Rear Door | NA |
| Left A Pillar | Scratch | Right A Pillar | Scratch |
| Left B Pillar | Dent | Right B Pillar | Scratch |
| Left C Pillar | NA | Right C Pillar | NA |
| REAR | |||
| Left Rear Fender | NG | Right Rear Fender | Dent |
|---|---|---|---|
| Taillight Left | Scratch | Taillight Right | NG |
| Rear Bumper | Dent | Rear Glass | - |
| Trunk | Scratch | ||
| SUSPENSION | |||
| Left Front Suspension | - | Right Front Suspenstion | - |
|---|---|---|---|
| Left Rear Suspension | - | Right Rear Suspension | - |
| Air-bag | |||
| Passenger Seat | NA | Driver Seat | Available |
|---|---|---|---|
| Seat(Passenger Side) | - | Seat(Driver Side) | - |
| Passenger's Door | - | Driver's Door | - |
| Curtain(Passenger Side) | - | Curtain(Driver Side) | - |
| Knee(Passenger Side) | - | Knee(Driver Side) | - |
| Left Rear Seat Door | - | Right Rear Seat Door | - |
| Head | - | Air bag · bonnet popup | - |
| Equipment
|
|||
| A/C | Available | P/S | Available |
|---|---|---|---|
| P/W | Available | Navigation | NA |
| TV | NA | Leather Seat | NA |
| Sunroof | NA | Maintenance Notebook | NA |
| Owner's Manual | NA | Guarantee Form | NA |
| Due in Place | SHIZUOKA FUJINOMIYA SERVICE CENTER |
|---|---|
| Due in Date | Goods receipt |
| Estimated Arrival Date
|
- |
| De-Registration Certificate | Available |
| Inspection Period | |
| Recycling Fee
|
10,400Yen |
| Length | 541 cm |
| Width | 220 cm |
| Height | 245 cm |
| Maximum Loading Weight | 3600 kg |
| Unit Weight | 4210 kg |
| Gross Unit Weight | 7975 kg |
Remarks:
Rental Car.
One owner. never been put up for AA!
Battery completely discharged
Documents delivery will take approximately 1 month after confirming payment.
This vehicle is excluded for the document delay penalty.(Customer Agreement 7.2-(1))
In addition to Sales commission, we charge 15,000 yen as various expenses for listing.
Engine condition is not good.
The inside of the car is dirty
Seat dirty
Seat torn/hole
The lower body part is rusty.
Rust and corrosion on the frame and body
Check lamp is on