Sales Category:auction
No.1385819 TOYOTA CROWN MAJESTA
- Damaged
Please log in before you bid or offer.
Click here for details
- Current Price: 52,000 Yen (USD335)
- Total Price: -
- No. of Bidder:2 Viewed:50times
- Time left: 1day+12:54:29
| Stock No. | No.1385819 |
|---|---|
| Maker | TOYOTA |
| Model | CROWN MAJESTA |
| Grade | C TYPE GPS VOICE NAVIGATION EMV |
| Body Type | Hardtop |
| First Registration | 07/2007 |
| Type | DBA-UZS186 |
| Specification No | 12496 |
| Classification No. (TDN) | 12 |
| Displacement | 4290 cc |
| Engine Type | 3UZ |
| Fuel | Gasoline |
| Chassis No. | Need Login |
| Serial No. | |
| Mileage | 129287km |
| Odometer Replacement | |
| Color
|
Pearl |
| Steering wheel | RHD |
| Drive System | 2WD |
| Transmission | AT |
| Capacity | 5 |
| Situation of Damage | |
| Main Damage | Engine Blown,Damaged |
|---|---|
| Area of Damage | Front,Floor |
| Drive Condition | Rolling |
| engine room | |
| Engine (time of assessment)
|
Start |
|---|---|
| Shift Lever | Movable |
| Radiator & Condenser | Broken |
| Transmission Oil Pan | NG, OIL-NOT LEAKING |
| Oil Pan | NG, OIL-NOT LEAKING |
| FRONT | |||
| Front Bumper | NG | Front Glass | Stone Chip |
|---|---|---|---|
| Bonnet | Dent | Roof | Dent |
| Left Headlight | NG | Right Headlight | NG |
| Left Front Fender | Dent | Right Front Fender | Dent |
| SIDE | |||
| Left Front Door | Dent | Right Front Door | Dent |
|---|---|---|---|
| Left Rear Door | Scratch | Right Rear Door | Scratch |
| Left A Pillar | - | Right A Pillar | - |
| Left B Pillar | Dent | Right B Pillar | Dent |
| Left C Pillar | Scratch | Right C Pillar | Scratch |
| REAR | |||
| Left Rear Fender | NG | Right Rear Fender | Dent |
|---|---|---|---|
| Taillight Left | Scratch | Taillight Right | Scratch |
| Rear Bumper | NG | Rear Glass | - |
| Trunk | Dent | ||
| SUSPENSION | |||
| Left Front Suspension | - | Right Front Suspenstion | - |
|---|---|---|---|
| Left Rear Suspension | - | Right Rear Suspension | - |
| Air-bag | |||
| Passenger Seat | Available | Driver Seat | Available |
|---|---|---|---|
| Seat(Passenger Side) | - | Seat(Driver Side) | - |
| Passenger's Door | - | Driver's Door | - |
| Curtain(Passenger Side) | - | Curtain(Driver Side) | - |
| Knee(Passenger Side) | - | Knee(Driver Side) | - |
| Left Rear Seat Door | - | Right Rear Seat Door | - |
| Head | - | Air bag · bonnet popup | - |
| Equipment
|
|||
| A/C | Available | P/S | Available |
|---|---|---|---|
| P/W | Available | Navigation | Available |
| TV | NA | Leather Seat | NA |
| Sunroof | Available | Maintenance Notebook | NA |
| Owner's Manual | NA | Guarantee Form | NA |
| Due in Place | SENDAI SERVICE CENTER |
|---|---|
| Due in Date | - |
| Estimated Arrival Date
|
- |
| De-Registration Certificate | Available |
| Inspection Period | |
| Recycling Fee
|
14,860Yen |
| Length | 497 cm |
| Width | 179 cm |
| Height | 146 cm |
| Maximum Loading Weight | - |
| Unit Weight | 1710 kg |
| Gross Unit Weight | 1985 kg |
Remarks:
Battery is dead
Oil bleeding (location unknown)
There is an abnormal noise. The place of occurrence is unknown.
The lower body part is rusty.
Rust and corrosion on the frame and body
Abnormal odor inside the vehicle.
Alternator failure
Consigned sale. Documents will be sent around 1 week later after payment is confirmed.