No.1385779 HINO RANGER (CRANE)
- Damaged
- Suggested Price: 1,500,000 Yen (USD9,582)
- Total Price: -
- Viewed:136times
- Time left: 0day+15:17:18
| Stock No. | No.1385779 |
|---|---|
| Maker | HINO |
| Model | RANGER (CRANE) |
| Grade | - |
| Body Type | Crane car |
| First Registration | 07/2014 |
| Type | QKG-FE7JLAA |
| Specification No | |
| Classification No. (TDN) | |
| Displacement | 6400 cc |
| Engine Type | J07E |
| Fuel | Diesel |
| Chassis No. | Need Login |
| Serial No. | |
| Mileage | 318561km |
| Odometer Replacement | |
| Color
|
White |
| Steering wheel | RHD |
| Drive System | 2WD |
| Transmission | MT |
| Capacity | 2 |
| Situation of Damage | |
| Main Damage | Suspension,Damaged |
|---|---|
| Area of Damage | Rolled over |
| Drive Condition | Not Rolling |
| engine room | |
| Engine (time of assessment)
|
Start |
|---|---|
| Shift Lever | Movable |
| Radiator & Condenser | Broken |
| Transmission Oil Pan | - |
| Oil Pan | - |
| FRONT | |||
| Front Bumper | NG | Front Glass | NA |
|---|---|---|---|
| Bonnet | NG | Roof | NG |
| Left Headlight | NA | Right Headlight | NA |
| Left Front Fender | NA | Right Front Fender | NG |
| SIDE | |||
| Left Front Door | NG | Right Front Door | NG |
|---|---|---|---|
| Left Rear Door | NA | Right Rear Door | NA |
| Left A Pillar | NG | Right A Pillar | NG |
| Left B Pillar | NG | Right B Pillar | NG |
| Left C Pillar | NA | Right C Pillar | NA |
| REAR | |||
| Left Rear Fender | NG | Right Rear Fender | Dent |
|---|---|---|---|
| Taillight Left | - | Taillight Right | - |
| Rear Bumper | Dent | Rear Glass | - |
| Trunk | NA | ||
| SUSPENSION | |||
| Left Front Suspension | Broken | Right Front Suspenstion | Broken |
|---|---|---|---|
| Left Rear Suspension | Broken | Right Rear Suspension | Broken |
| Air-bag | |||
| Passenger Seat | NA | Driver Seat | Available |
|---|---|---|---|
| Seat(Passenger Side) | - | Seat(Driver Side) | - |
| Passenger's Door | - | Driver's Door | - |
| Curtain(Passenger Side) | - | Curtain(Driver Side) | - |
| Knee(Passenger Side) | - | Knee(Driver Side) | - |
| Left Rear Seat Door | - | Right Rear Seat Door | - |
| Head | - | Air bag · bonnet popup | - |
| Equipment
|
|||
| A/C | Available | P/S | Available |
|---|---|---|---|
| P/W | Available | Navigation | NA |
| TV | NA | Leather Seat | NA |
| Sunroof | NA | Maintenance Notebook | NA |
| Owner's Manual | NA | Guarantee Form | NA |
| Due in Place | SENDAI TRUCK SERVICE CENTER |
|---|---|
| Due in Date | Goods receipt |
| Estimated Arrival Date
|
- |
| De-Registration Certificate | Available |
| Inspection Period | |
| Recycling Fee
|
10,400Yen |
| Length | 933 cm |
| Width | 230 cm |
| Height | 305 cm |
| Maximum Loading Weight | 7300 kg |
| Unit Weight | 6730 kg |
| Gross Unit Weight | 14140 kg |
Remarks:
Cargo bed side gate damaged.
Engine and transmission damaged from impact.
4-section crane.
Includes a remote control.
Cabin tilting not possible.
Rain water infiltration.
The inside of the car is dirty
Battery is dead
Seat Damage/deformation
Truck rear body operation cannot be checked.
Navigation ,TV, Monitor, Audio failure/broken.
Frame bent /damaged.
Warning light is on
Seat Damage/deformation
Fuse box damaged.
Delivery is very delay and crowded.It will take long time,much longer than estimated arrival date.
Vehicles higher than 258 cm or wider than 230cm cannot fit in container. Some few vehicles may not be eligible for shipping. Please refer to sales department in case.
When you bid, please choose 'Only Goods Price' as trade term and then, push 'Select' button.
Before you bid, please ask inland delivery, shipping expense and ocean freight to our sales section.