No.1359268 HINO PROFIA (OTHERS)
- Damaged
- Current Price: 400,000 Yen (USD2,541)
- Total Price: -
- No. of Bidder:1 Viewed:71times
- Time left: 5day+03:33:58
| Stock No. | No.1359268 |
|---|---|
| Maker | HINO |
| Model | PROFIA (OTHERS) |
| Grade | unknown |
| Body Type | Truck |
| First Registration | 08/1997 |
| Type | KC-FH2KLCA改 |
| Specification No | |
| Classification No. (TDN) | |
| Displacement | 13260 cc |
| Engine Type | K13D |
| Fuel | Diesel |
| Chassis No. | Need Login |
| Serial No. | |
| Mileage | 136931km |
| Odometer Replacement | |
| Color
|
Orange |
| Steering wheel | RHD |
| Drive System | 2WD |
| Transmission | MT |
| Capacity | 3 |
| Situation of Damage | |
| Main Damage | Fire |
|---|---|
| Area of Damage | |
| Drive Condition | Not Rolling |
| engine room | |
| Engine (time of assessment)
|
Not Start |
|---|---|
| Shift Lever | Movable |
| Radiator & Condenser | - |
| Transmission Oil Pan | - |
| Oil Pan | - |
| FRONT | |||
| Front Bumper | NG | Front Glass | Stone Chip |
|---|---|---|---|
| Bonnet | Dent | Roof | Dent |
| Left Headlight | Scratch | Right Headlight | Scratch |
| Left Front Fender | Scratch | Right Front Fender | Scratch |
| SIDE | |||
| Left Front Door | Dent | Right Front Door | Dent |
|---|---|---|---|
| Left Rear Door | NA | Right Rear Door | NA |
| Left A Pillar | Dent | Right A Pillar | Dent |
| Left B Pillar | Dent | Right B Pillar | Dent |
| Left C Pillar | NA | Right C Pillar | NA |
| REAR | |||
| Left Rear Fender | NG | Right Rear Fender | NG |
|---|---|---|---|
| Taillight Left | NG | Taillight Right | Scratch |
| Rear Bumper | NA | Rear Glass | - |
| Trunk | NA | ||
| SUSPENSION | |||
| Left Front Suspension | - | Right Front Suspenstion | - |
|---|---|---|---|
| Left Rear Suspension | Broken | Right Rear Suspension | Broken |
| Air-bag | |||
| Passenger Seat | NA | Driver Seat | NA |
|---|---|---|---|
| Seat(Passenger Side) | - | Seat(Driver Side) | - |
| Passenger's Door | - | Driver's Door | - |
| Curtain(Passenger Side) | - | Curtain(Driver Side) | - |
| Knee(Passenger Side) | - | Knee(Driver Side) | - |
| Left Rear Seat Door | - | Right Rear Seat Door | - |
| Head | - | Air bag · bonnet popup | - |
| Equipment
|
|||
| A/C | Available | P/S | Available |
|---|---|---|---|
| P/W | Available | Navigation | NA |
| TV | NA | Leather Seat | NA |
| Sunroof | NA | Maintenance Notebook | NA |
| Owner's Manual | NA | Guarantee Form | NA |
| Due in Place | NAGOYA SERVICE CENTER |
|---|---|
| Due in Date | Goods receipt |
| Estimated Arrival Date
|
- |
| De-Registration Certificate | Available |
| Inspection Period | |
| Recycling Fee
|
9,290Yen |
| Length | 929 cm |
| Width | 249 cm |
| Height | 344 cm |
| Maximum Loading Weight | - |
| Unit Weight | 15710 kg |
| Gross Unit Weight | 15875 kg |
Remarks:
Odometer reading 104,200 km (September 2023).
Previous odometer reading 28,700 km (September 2021).
Maximum recorded mileage 945,200 km (September 2019).
Outrigger operation not confirmed.
Electronic power distribution NG.
Cabin tilting not possible.
Fuel tank damaged
Rust and corrosion on the frame and body
The lower body part is rusty.
Truck rear body operation cannot be checked.
Oil Bleeding
Vehicles higher than 258 cm or wider than 230cm cannot fit in container. Some few vehicles may not be eligible for shipping. Please refer to sales department in case.
Before you bid, please ask inland delivery, shipping expense and ocean freight to our sales section.