No.1387169 HINO DUTRO
- Damaged
- Reserve price met
- Current Price: 300,000 Yen (USD1,922)
- Total Price: -
- No. of Bidder:0 Viewed:51times
- Time left: on sale soon
| Stock No. | No.1387169 |
|---|---|
| Maker | HINO |
| Model | DUTRO |
| Grade | unknown |
| Body Type | Truck |
| First Registration | 10/2022 |
| Type | 2RG-XZU600T |
| Specification No | |
| Classification No. (TDN) | |
| Displacement | 4000 cc |
| Engine Type | N04C |
| Fuel | Diesel |
| Chassis No. | Need Login |
| Serial No. | |
| Mileage | 17339km |
| Odometer Replacement | |
| Color
|
White |
| Steering wheel | RHD |
| Drive System | 2WD |
| Transmission | MT |
| Capacity | 3 |
| Situation of Damage | |
| Main Damage | Submerged(fresh water) |
|---|---|
| Area of Damage | |
| Drive Condition | Not Rolling |
| engine room | |
| Engine (time of assessment)
|
Unknown |
|---|---|
| Shift Lever | Movable |
| Radiator & Condenser | - |
| Transmission Oil Pan | - |
| Oil Pan | - |
| FRONT | |||
| Front Bumper | Scratch | Front Glass | Stone Chip |
|---|---|---|---|
| Bonnet | Dent | Roof | Scratch |
| Left Headlight | NG | Right Headlight | NG |
| Left Front Fender | Scratch | Right Front Fender | - |
| SIDE | |||
| Left Front Door | Dent | Right Front Door | Scratch |
|---|---|---|---|
| Left Rear Door | NA | Right Rear Door | NA |
| Left A Pillar | - | Right A Pillar | - |
| Left B Pillar | - | Right B Pillar | - |
| Left C Pillar | NA | Right C Pillar | NA |
| REAR | |||
| Left Rear Fender | Scratch | Right Rear Fender | Scratch |
|---|---|---|---|
| Taillight Left | NG | Taillight Right | NG |
| Rear Bumper | NA | Rear Glass | - |
| Trunk | NA | ||
| SUSPENSION | |||
| Left Front Suspension | - | Right Front Suspenstion | - |
|---|---|---|---|
| Left Rear Suspension | - | Right Rear Suspension | - |
| Air-bag | |||
| Passenger Seat | NA | Driver Seat | Available |
|---|---|---|---|
| Seat(Passenger Side) | - | Seat(Driver Side) | - |
| Passenger's Door | - | Driver's Door | - |
| Curtain(Passenger Side) | - | Curtain(Driver Side) | - |
| Knee(Passenger Side) | - | Knee(Driver Side) | - |
| Left Rear Seat Door | - | Right Rear Seat Door | - |
| Head | - | Air bag · bonnet popup | - |
| Equipment
|
|||
| A/C | Available | P/S | Available |
|---|---|---|---|
| P/W | Available | Navigation | NA |
| TV | NA | Leather Seat | NA |
| Sunroof | NA | Maintenance Notebook | NA |
| Owner's Manual | NA | Guarantee Form | NA |
| Due in Place | KANAZAWA SERVICE CENTER(AUX) |
|---|---|
| Due in Date | Goods receipt |
| Estimated Arrival Date
|
- |
| De-Registration Certificate | Available |
| Inspection Period | |
| Recycling Fee
|
8,820Yen |
| Length | 468 cm |
| Width | 169 cm |
| Height | 197 cm |
| Maximum Loading Weight | 3000 kg |
| Unit Weight | 2960 kg |
| Gross Unit Weight | 6125 kg |
Remarks:
Engine flooded with water
PTO cannot be engaged; dump function unconfirmed
Parking brake cable has been removed
Rain water infiltration.
This is a shared inventory which is posted on several websites, consigned by an auction company .
Due to inventory shared which is posted on several websites, the bid history might be different from other vehicles.
Submersion history is shared with the Japanese Auto Auction, due to shared inventory .
For vehicles without this comment, we are not sure if the submersion history is shared or not .
Engine starting and warning light illumination are excluded from the warranty.
Starter Motor broken
Water came into Air Cleaner
Water hammer
Seat dirty
Roof lining has holes or damage.
The inside of the car is dirty
Rental Car.