Sales Category:Tender
No.1385559 HINO RANGER (CONTAINER ARMROLL)
- Used
Please log in before you bid or offer.
Click here for details
- Suggested Price: 1,400,000 Yen (USD8,944)
- Total Price: -
- Viewed:82times
- Time left: 2day+01:52:06
| Stock No. | No.1385559 |
|---|---|
| Maker | HINO |
| Model | RANGER (CONTAINER ARMROLL) |
| Grade | unknown |
| Body Type | Other |
| First Registration | 03/1996 |
| Type | KC-FD2JGBA |
| Specification No | |
| Classification No. (TDN) | |
| Displacement | 7960 cc |
| Engine Type | J08C |
| Fuel | Diesel |
| Chassis No. | Need Login |
| Serial No. | |
| Mileage | unknown |
| Odometer Replacement | |
| Color
|
Red |
| Steering wheel | RHD |
| Drive System | 2WD |
| Transmission | MT |
| Capacity | 2 |
| Air-bag | |||
| Passenger Seat | NA | Driver Seat | NA |
|---|---|---|---|
| Seat(Passenger Side) | - | Seat(Driver Side) | - |
| Passenger's Door | - | Driver's Door | - |
| Curtain(Passenger Side) | - | Curtain(Driver Side) | - |
| Knee(Passenger Side) | - | Knee(Driver Side) | - |
| Left Rear Seat Door | - | Right Rear Seat Door | - |
| Head | - | Air bag · bonnet popup | - |
| Equipment
|
|||
| A/C | Available | P/S | Available |
|---|---|---|---|
| P/W | Available | Navigation | NA |
| TV | NA | Leather Seat | NA |
| Sunroof | NA | Maintenance Notebook | NA |
| Owner's Manual | NA | Guarantee Form | NA |
| Due in Place | HIROSHIMA TRUCK SERVICE CENTER |
|---|---|
| Due in Date | Goods receipt |
| Estimated Arrival Date
|
- |
| De-Registration Certificate | Available |
| Inspection Period | |
| Recycling Fee
|
6,810Yen |
| Length | 617 cm |
| Width | 214 cm |
| Height | 240 cm |
| Maximum Loading Weight | 3900 kg |
| Unit Weight | 3950 kg |
| Gross Unit Weight | 7960 kg |
| Damage Details | 3 |
|---|---|
| Scratch | ![]() |
| Dent | ![]() |
| Faded , Peeled Paint | ![]() |
| Repair Sign(s) | ![]() |
| Rust | ![]() |
| Corrosion | ![]() |

Remarks:
Maximum recorded mileage: 989,500 km (2020/12/7).
Odometer may have been rolled over. (More than one million kilometers)





