No.1363239 HITACHI CONSTRUCTION MACHINERY Hydraulic excavator
- Used
- Suggested Price: 2,650,000 Yen (USD16,874)
- Total Price: -
- Viewed:26times
| Stock No. | No.1363239 |
|---|---|
| Maker | HITACHI CONSTRUCTION MACHINERY |
| Model | Hydraulic excavator |
| Body Type | Other |
| Type | UH-10 |
| Manufacture Year | 1970 |
| Mileage | 6276hour |
| Serial No. | Need Login |
| Fuel | Diesel |
| Transmission | - |
| Situation of Damage | |
| Engine Condition
|
- |
| Due in Place | Specified address |
|---|---|
| Due in Date | Goods receipt |
| Estimated Arrival Date
|
- |
| Length | 443 cm |
| Width | 149 cm |
| Height | 247 cm |
| Unit Weight | - |
Remarks:
【Engine / Mechanical】
Engine oil leak
Abnormal engine noise
【Hydraulic System】
Hydraulic oil leakage from multiple points
Hydraulic pump failure
Boom cylinder (right) malfunction
Bucket cylinder (right) malfunction
【Others】
Overall hydraulic system shows oil seepage and leakage (as noted)
Exterior / condition: deterioration present (paint wear and usage scratches)
Details are based on first inspection.No guarantee for future condition and it may deteriorate.