No.1363240 TCM WHEEL LOADER
- Used
- Suggested Price: 1,100,000 Yen (USD6,966)
- Total Price: -
- Viewed:70times
| Stock No. | No.1363240 |
|---|---|
| Maker | TCM |
| Model | WHEEL LOADER |
| Body Type | Wheel loader |
| Type | 75BNJ |
| Manufacture Year | - |
| Mileage | 27228hour |
| Serial No. | Need Login |
| Fuel | Diesel |
| Transmission | MT |
| Situation of Damage | |
| Engine Condition
|
- |
| Due in Place | SAITAMA MACHINERY SERVICE CENTER |
|---|---|
| Due in Date | Goods receipt |
| Estimated Arrival Date
|
- |
| Length | 120 cm |
| Width | 264 cm |
| Height | 285 cm |
| Unit Weight | - |
Remarks:
【Engine / Mechanical】
Engine oil leak
Abnormal engine noise present
【Hydraulic System】
Hydraulic oil leakage from multiple points
Boom cylinder (right) malfunction
Bucket cylinder (right) malfunction
Hydraulic pump failure
Control valve failure
【Undercarriage / Running Gear】
Front axle malfunction
Rear axle malfunction
【Cooling System】
Insufficient radiator coolant
【Cab / Operator Seat】
Seat condition poor (tears and deterioration)
【Operation Check】
Some vibration and abnormal noise present
Overall showing heavy signs of use
Additional Comments:
Oil leaks confirmed from multiple locations
More than three hydraulic system faults identified
Machine functions are operational, but overall requires major maintenance
Overall evaluation: Grade D equivalent
Details are based on first inspection.No guarantee for future condition and it may deteriorate.